Bieszczady co roku przyciągają setki turystów. Święta, weekendy, wakacje czy ferie zimowe w Bieszczadach są zawsze bardzo udane. Nie tylko góry, piękne widoki i sporty zimowe przyciągają turystów. Wielu z nich zakochanych jest w lokalnej kuchni, która jest niezwykle smaczna, ciekawa i oryginalna. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.
Jedzenie w Bieszczadach
Przyjeżdżając w Bieszczady, nie sposób nie spróbować lokalnej kuchni i tutejszych dań regionalnych. Restauracje i kawiarnie z każdej strony zachęcają bowiem turystów roznoszącymi się nad nimi aromatami wydobywającymi się z kuchni oraz ciekawymi reklamami ze zdjęciami dań. Będąc w Bieszczadach nawet na krótki weekend, trzeba obowiązkowo skosztować tych niezwykłych pyszności, których nie można spotkać w żadnym innym regionie Polski.
Dania regionalne w Bieszczadach
Będąc w Bieszczadach już na ulicy można spróbować sławnych serów góralskich przypominających w smaku tradycyjne oscypki, jednak w tej wersji są one panierowane i smażone. Taki serek doskonale smakuje jako przystawka przed głównym daniem oraz jako przekąska na spacerze. Będąc w Bieszczadach koniecznie jego trzeba spróbować. Kolejną taką niedużą przekąską są proziaki czyli słynne bułeczki pszenne robione z dodatkiem kefiru. Można je jeść zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi dodatkami. Jeżeli wybieramy się w Bieszczady z dziećmi, można być pewnym, że te bułeczki zawsze im będą smakować.
Kwasówka czyli zupa z kiszonej kapusty
Jedzenie w Bieszczadach musi być smaczne i syte. Dlatego też pełny obiadek to zawsze dwudaniowe danie. Zupa, której obowiązkowo warto spróbować w lokalnych karczmach to kwasówka, czyli zupa zrobiona z kiszonej kapusty. Do tej zupy (by była bardziej syta) dodawane są grzyby, ziemniaki i różnego rodzaju warzywa. Może być także podawana z rożnymi kaszami. Nie jeden głodomorek po takiej zupie zostanie usatysfakcjonowany.
Czulent czy pierogi – bieszczadzki przysmak
Kolejnym przysmakiem, który robi furorę wśród turystów w Bieszczadach jest czulent, czyli tradycyjne danie żydowskie. Czulent to danie zrobione z wołowiny, kaszy pęczak, oraz z fasoli czerwonej. Niezwykle aromatyczny, smaczny i sycący smakuje każdemu, bez wyjątku. W kuchni lokalnej znajdzie się także coś dla fanów tradycyjnych pierożków. Jednak w tej części Polski smakują one trochę inaczej. Gospodynie w Bieszczadach specjalizują się w pierogach z kaszą gryczaną i grzybami oraz z kaszą gryczaną i twarogiem z cebulką.
Jak wynika z powyższego, potrawy w Bieszczadach są oryginalne, unikatowe i niezwykle smaczne. Koniecznie trzeba spróbować takich lokalnych dań i to w miejscach, gdzie wykonywane są z typowo lokalnych produktów.