Noclegi Ustrzyki Dolne – Willa Stasia

Najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach – zestawienie najlepszych tras dla początkujących i zaawansowanych turystów!

Najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach

Najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach – zestawienie najlepszych tras dla początkujących i zaawansowanych turystów!

Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź najpopularniejsze szczyty i wysokości w Bieszczadach. To prawdziwy strzał w dziesiątkę zarówno dla osób początkujących, jak i tych, którzy posiadają doświadczenie. Poniższe wskazówki z pewnością ułatwią zaplanowanie udanego wypoczynku. Możliwości jest całkiem sporo, dzięki czemu wybór odpowiedniego wariantu to tylko kwestia czasu.

Bukowe Berdo – 1311 m n.p.m.

Bieszczady szczyty i wysokości to krótka ściągawka dla tych, którzy chcą kompleksowo zaplanować wyjazd. Nie ma znaczenia, czy wybieramy się jedynie na weekend, czy na tydzień. Na Bukowe Berdo możemy dotrzeć zarówno szlakiem czerwonym, jak i niebieskim, więc wszystko zależy od posiadanych umiejętności. Jedno jest pewne – najtrudniejsze jest pokonanie odcinka przez las. Warto jednak pokonać trudności, ponieważ widoki zapierają dech w piersiach. Nawet najbardziej wymagające osoby będą zachwycone! Atutem jest również niewielka odległość od Tarnicy – ci, którzy posiadają dobrą kondycję mogą rozszerzyć swoją wycieczkę.

Połonina Caryńska – 1297 m n.p.m.

Do wyboru mamy szlak żółty, zielony oraz czerwony. Czasami lepiej postawić na najłatwiejszą trasę, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni swoich możliwości. Spacer połoniną przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają bliski kontakt z naturą i piesze wędrówki. Wiele zależy od tego, jaki punkt początkowy wybraliśmy. Wytrwałe osoby mogą pokusić się o wyprawę na Rawki. Dobrze jest zarezerwować sobie cały dzień – nie ma sensu się śpieszyć, jeśli do obejrzenia mamy tak wiele pięknych miejsc!

najlepsze trasy w bieszczadach dla początujących

Rozsypaniec i Halicz – 1280 i 1333 m n.p.m.

To dwa szczyty położone nieopodal siebie. Po zdobyciu pierwszego nie warto zawracać! Za kilkadziesiąt metrów czeka na nas Halicz. Poprzez Przełęcz Goprowska możemy wejść na Tarnicę. Do wyboru mamy wyłącznie szlak czerwony, jednak warto podkreślić, że początek drogi jest dość łagodny, a nawet monotonny. Nawet osoby, które miały długą przerwę w górskich wędrówkach nie odczują zbyt dużego zmęczenia. Większym wyzwaniem są kolejne odcinki trasy.

Mała Rawka i Wielka Rawka – 1272 i 1304 m n.p.m

Twoja ściągawka jaką są „Bieszczady szczyty i wysokości” pozwoli Ci także poznać obszary, gdzie doświadczysz większej ustronności, niż na szczególnie popularnej Połoninie Caryńskiej. Jednym ze sposobów, aby do nich dotrzeć jest wyprawa do wcześniej wspomnianych Rawek.

Można się do nich wybrać zarówno szlakiem zielonym i żółtym z Połoniny Caryńskiej, jak i szlakiem niebieskim prowadzącym z Ustrzyk Górnych. Niezależnie od wybranej trasy Mała i Wielka Rawka pozwoli cieszyć się drogą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Osoby, które wybiorą się na Rawki szlakiem zielonym od strony Połoniny Caryńskiej mogą zregenerować siły i skorzystać ze smacznego bufetu w Bacówce pod Małą Rawką.

Po pokonaniu obydwu szczytów, oddalonych od siebie o 25 min drogi, koniecznie trzeba przejść jeszcze kilkaset metrów. Do miejsca, gdzie łączy się szlak żółty z niebieskim. Jest to doskonały punkt do podziwiania Połoniny Wetlińskiej oraz Tarnicy, który sprawia, że każdy pragnie wyłącznie usiąść i doświadczać panoramy wszystkimi zmysłami.

Krzemieniec – 1221 m n.p.m

Osoby, które rozpoczęły wejście na Rawki szlakiem niebieskim od strony Ustrzyk Górnych będą miały jeszcze dużo czasu na kontynuowanie wyprawy. Ciekawszym wyborem będzie dalsza część szlaku niebieskiego, który doprowadza do jednego z najbardziej unikatowych miejsc oferowanych przez Bieszczady najwyższe szczyty jak np. Tarnica i Halicz zapewniają wyjątkową panoramę. Z kolei porośnięta lasem góra Krzemieniec to szczyt, który łączy granice 3 państw: Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Na ich styku wznosi się także granitowy obelisk z godłami wszystkich 3 państw.

zaawansowane szlaki w bieszczadach

Połonina Wetlińska i Smerek – 1255 i 1222 m.n.p.m.

Omawiając szczyty do zdobycia w Bieszczadach trzeba napisać o Połoninie Wetlińskiej, która może być alternatywą dla Rawki Małej oraz Dużej. Jest tak, ponieważ podobnie, jak na obydwie Rawki, również na Wetlinę można dojść z Połoniny Caryńskiej. Co więcej, Połonina Wetlińska to obok Tarnicy jeden z symboli Bieszczad.

Masyw składa się z kilku szczytów, spośród których najwyższy to mierzący 1255 m. Roh. W drodze na ten szczyt znajduje się położone najwyżej w Bieszczadach schronisko „Chatka Puchatka” oraz jeden z najpiękniejszych punktów widokowych.

Wejście na Wetlinę poleca się szczególnie jesienią, kiedy widoczność przy sprzyjających warunkach dochodzi nawet do 200 km.

Idąc dalej szlakiem czerwonym, przez Połoninę Wetlińską, dochodzi się do innego popularnego szczytu w Bieszczadach. Do wznoszącej się na wysokość 1222 m. góry Smerek. Chociaż szczyt nie jest częścią Połoniny to znajduje się tuż obok niej. Za Przełęczą Orłowicza, 7 godzin drogi od Ustrzyk Górnych. Tym, co charakteryzuje ten punkt na mapie Bieszczad, to nie tylko wspaniałe widok na Przełęcz Orłowicza i Połoninę Wetlińską, ale także stalowy krzyż na szczycie.

Jaką trasę w Bieszczadach wybrać dla siebie?

Znasz już najlepsze trasy turystyczne w Bieszczadach, jednak pamiętaj, że do zdobycia jest o wiele więcej szczytów. Jeśli jesteś w trakcie planowania wyjazdu, to pamiętaj o wcześniejszym zarezerwowaniu noclegu. Nie należy czekać na ostatni moment, ponieważ może okazać się, że wszystkie godne zainteresowania obiekty są już zajęte. Willa Stasia gwarantuje wysoki standard, przyjazna atmosferę, a także korzystne ceny. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy stawiają na góralski, a jednocześnie niepowtarzalny klimat.