Noclegi Ustrzyki Dolne – Willa Stasia

Szlaki w Bieszczadach na 2021 rok: trasy dla początkujących i zaawansowanych turystów

szlaki w bieszczadach 2021

Szlaki w Bieszczadach na 2021 rok: trasy dla początkujących i zaawansowanych turystów

Polska należy do bardzo atrakcyjnie położonych krajów, bowiem od strony północnej posiada dostęp do morza, a od strony południowej wiele ciekawych pasm górskich. Jedne pasma są częściej odwiedzane przez turystów, inne mniej, jednakże wszystkie mają wiele walorów. W przypadku, gdy mamy ochotę na zdobywanie gór w spokoju, bez natłoku ludzi warto wybrać Bieszczady. Co prawda, z roku na rok wybiera się w ten rejon coraz więcej turystów, jednak Bieszczady nadal zaliczane się do jednych z najbardziej dzikich i owianych tajemnicą terenów w Polsce. Jakie zatem trasy warto wybrać w Bieszczadach?

Szlaki w Bieszczadach na 2021 rok

Szlaków w Bieszczadach jest wiele, różnią się one długością, a także stopniem trudności i skomplikowania. Rozważając wybór szlaku należy wziąć przede wszystkim swoje możliwości fizyczne, a także doświadczenie. Osoby, które są na początku swojej przygody z górami powinny wybierać łatwe trasy, przeznaczone w szczególności dla osób początkujących. Pamiętać bowiem należy, że góry są niebezpieczne, a przed wyprawą należy się dobrze przygotować. Niekiedy jest możliwość wyprawy w góry z przewodnikiem, co zwiększa bezpieczeństwo i pewność przejścia całej trasy. W tym roku, ze względu na obecną sytuację w kraju, turyści bardzo chętnie wybierają się w Bieszczady, ponieważ są to miejsca dzikie i niekiedy rzadko uczęszczane. W ten sposób można nie tylko kontemplować przyrodę i podziwiać urodę gór, lecz także zachować dystans pomiędzy innymi osobami z uwagi na epidemię koronawirusa (covid-19).

Bieszczadzkie szlaki dla początkujących

Osoby początkujące powinny wybierać przede wszystkim łatwe do pokonania i krótkie trasy. Jedną z ciekawych tras jest wejście na Smerek – 1222 m n.p.m. Można dostać się na niego poprzez trzy szlaki: żółty i czerwony z Wetliny, który trwa 1:50 h; żółty i czerwony z Zatwarnicy, trwający 2:55 h oraz czerwony ze Smereka – 2:30 h. Smerek oddzielony jest od Połoniny Wetlińskiej Przełęczą Orłowicza. Wobec tego można odwiedzić jedynie szczyt lub też zaplanować długi spacer całym grzbietem. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ posiada atrakcyjny widok.

Kolejnym ciekawym miejscem dla osób początkujących jest Mała i Wielka Rawka, znajdujące się 1272 i 1307 m n.p.m. W miejsce to można dostać się na kilka sposobów: wybierając szlak zielony z Przełęczy Wyżniańskiej, szlak niebieski z Ustrzyk Górnych lub też zielony z Wetliny. Ciekawym aspektem jest, iż Wielka Rawka jest najwybitniejszym szczytem Bieszczadów Zachodnich.

Bardzo ciekawym punktem jest również Szeroki Wierch, znajdujący się na wysokości 1315 m n.p.m. Można dostać się tam, wybierając szlak czerwony z Ustrzyk Górnych.

bieszczadzkie szlaki w 2021 roku

Szlaki dla zaawansowanych w Bieszczadach

Osoby spędzające dużo czasu w Bieszczadach z pewnością znają je bardzo dobrze, jednakże warto wskazać ciekawe miejsca dla turystów, którzy wprawieni są w pieszych wędrówkach po górach. Jednym z takich miejsc jest Koronka Bieszczadzka, czyli pętla mająca swój początek i koniec w Wetlinie. Interesujące jest to, że na szlak ten biegnie blisko granicy państwowej, a w Krzemieńcu znajduje się punkt, w którym stykają się Polska, Ukraina i Słowacja. Szlak ten nie jest łatwy, bowiem jego pokonanie może zająć nawet 10 godzin. Dlatego też ważne jest solidne przygotowanie.

Trudnym szlakiem jest również spacer do źródeł Sanu, który rozpoczyna się w Bukowcu, a kończy w Siankach. Trasa ta może zająć nawet 8 godzin.

Bez względu na wybór szlaku i punku docelowego, pamiętać należy o rezerwacji dobrego noclegu. Szczególnie polecana i często odwiedzana przez turystów jest Wila Stasia, która zapewnia niesamowity, górski klimat. Turyści wybrać mogą dla siebie atrakcyjne pokoje, apartamenty z jacuzzi oraz domki w niesamowitym bieszczadzkim stylu.