Wyjazd w góry to świetna okazja by odetchnąć od miastowego pędu i nabrać dystansu do przytłaczającego świata. Poranne przechadzki kamiennymi zboczami pośród rozległych połaci łąk, na których raz po raz widać pasące się owce, wartkie strumyki pośród skał i piękne lasy bogate w florę i faunę jakiej nie znajdzie się nigdzie indziej, to jest właśnie kwintesencja tego, czym przyciągają człowieka góry.
Beskidy a Bieszczady
Na początek warto wyjaśnić pewną kwestię. Bieszczady w gruncie rzeczy należą do Beskidów Wschodnich, które zaś leżą w łańcuchu Karpat, a dokładniej w części Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Pytanie więc czy Bieszczady czy Beskidy? nie jest do końca właściwe.
W Polsce powszechnie Bieszczadami nazywamy część leżącą na Zachodzie, zapominając, że ciągną się one daleko aż na tereny Ukrainy.
Najwyższym szczytem Polskiej partii Bieszczadów jest Tarnica mierząca 1346 m n.p.m., nie jest to jednak najwyższe wzniesienie tych gór, bowiem na terytorium naszych sąsiadów znajduje się szczyt Pikuj sięgający aż 1405 m n.p.m.. Jeśli zaś mowa o Beskidach zazwyczaj myśli kierują się ku Beskidowi Wysokiemu z monumentalną Babią Górą na czele raczącą wytrwałych turystów spektakularnymi widokami.
Bieszczady co warto zobaczyć będąc w tej dzikiej krainie?
Kiedyś Bieszczady uchodziły za miejsce w które głównie należało się wędrować z pełnym ekwipunkiem, plecakiem, namiotem i menażką. Dziś dostęp do atrakcyjnych turystycznie miejsc jest znacznie ułatwiony, dzięki możliwości wypożyczania rowerów, rozwijającej się turystyce konnej i narciarskiej. Oferta noclegowa też znacznie się poszerzyła. Schroniska, ośrodki górskie, hotele, hostele i kwatery prywatne oferują pobyty w przystępnych cenach jak na tak malownicze widoki za oknem.
Bieszczadzki Park Narodowy to miejsce, gdzie naturalnie występują żubry, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki i wiele innych dzikich osobników. Szlak ikon liczący 70km to piękna trasa, którą pokonać można spacerując – zajmuje to wówczas dwa dni, albo jadąc rowerem – jeden dzień. Wiedzie przez zabytkowe obiekty sakralne. Piękne miejsca z piękną historią.
Poza sezonem wakacyjnym jest tu wciąż pusto i cicho, tak jak to było kiedyś przez cały rok. Dojazd nie jest najłatwiejszy, ale zdecydowanie warto, bo kto raz przyjedzie w Bieszczady będzie tu wracał jeśli nie ciałem, to myślami.
Zobacz także: Bieszczady czy Tatry? Zakopane czy Ustrzyki? Sprawdź porównanie co lepiej wybrać.