Przebywając w województwie podkarpackim warto odwiedzić kilka interesujących miejsc. Przede wszystkim, każdy przyjezdny powinien zobaczyć piękne Jezioro Solińskie, które co roku odwiedzane jest przez wielu turystów.
Solina – zapora wodna: ogólne informacje
Z pewnością nie każdy wie o tym, iż znajdująca się w Solinie zapora wodna jest największą betonową zaporą wodną w Polsce. Wspominana budowla wniesiona została na 82 m wysokości, a jej długość wynosi 664 m.
Zapora wodna w Solinie zbudowana została w 1968 roku. Przed stworzeniem owej budowli, na tamtejszych teren konieczne było przesiedlanie wielu ludzi ze względu na podnoszący się stan wody. Powstanie zapory wodnej umożliwiło wielu pobliskim mieszkańcom pozostanie w swych domach bez konieczności ucieczki przed zalaniem.
Solińska Tama pełni rolę hydroelektrowni, która wytwarza około 150 mln KWh energii. Dodatkowo, turyści mają możliwość zwiedzenia owej budowli od środka. Początek wycieczki oznacza obejrzenie filmiku dotyczącego całej funkcjonalności tamy. Jednakże, możliwym jest wejście do wnętrza budynku wraz z przewodnikiem oraz zapoznanie się ze wszelkimi zasadami działania owej tamy.
Zobacz także: Góry czy morze? Wakacje nad Bałtykiem czy w Bieszczadach? Co lepsze dla zdrowia?
Solina: atrakcje oraz ciekawostki
Zwiedzając Solinę warto wybrać się na rejs statkiem po jeziorze Solińskim. Wspomniane jezioro często nazywane jest bieszczadzkim morzem oraz oferuje swym odwiedzającym niezapomnianą przygodę.
Podczas całości rejsu każdy uczestnik danej atrakcji ma możliwość słuchania o wszelkich ciekawostkach na temat pobliskich okolic oraz samego jeziora Solińskiego. Organizatorzy rejsu zadbali o całą trasę, dzięki czemu turyści ujrzą malownicze Bieszczady, Zalew Soliński oraz Zaporę na Solinie.
Okolice jeziora Solińskiego przepełnione są wieloma interesującymi miejscami, które warte są odwiedzenia. Ciekawym aspektem wydaje się wybranie do uzdrowiska Polańczyk, które znajduje się na zachodnim brzegu tamtejszego jeziora. We wspomnianym uzdrowisku znajdują się wody chlorkowo-sodowo-bromkowe oraz jodkowe.
Przebywanie w Polańczyku to idealna okazja na odwiedzenie punktu widokowego, z którego każdy może zobaczyć dużą część jeziora Solińskiego. Dodatkowo, wokół Polańczyka znajduje się ścieżka turystyczna, która umożliwia turystom dokładne zwiedzenie wspomnianej miejscowości.
Czytaj również: Wypad w góry. Bieszczady czy Beskidy?
Solina: domki i noclegi nieopodal zalewu
Podczas odwiedzania Soliny warto zatrzymać się w malowniczej Willi Stasia, która oferuje swym gościom możliwość odpoczynku po całym dniu zwiedzania. Dodatkowo, każdy nowy dzień turyści mogą zacząć od wybrania się na pobliskie trasy piesze, które są bezpośrednio połączone z Willą Stasia. Oprócz noclegów znajdą Państwo również domki idealne na pobyt z rodziną lub znajomymi.
Sprawdź również: Bon turystyczny 2021 w Willi Stasia: do kiedy go wykorzystać i jak aktywować?