Noclegi Ustrzyki Dolne – Willa Stasia

Wielka Pętla Bieszczadzka – trasa i punkty widokowe. Czym warto pojechać?

wielka pętla bieszczadzka - trasa

Wielka Pętla Bieszczadzka – trasa i punkty widokowe. Czym warto pojechać?

Bieszczady to jeszcze jedno z niewielu miejsc w Polsce, które nie zostało zadeptane przez turystów. Zachwycają pięknymi widokami i dziką przyrodą. Pobyt w Bieszczadach można zaplanować tylko na weekend, ale warto przeznaczyć na to cały urlop.

Wielka Pętla Bieszczadzka – trasa

To najciekawsza trasa turystyczna w Bieszczadach, którą można pokonać na wiele różnych sposobów, samochodem, motocyklem, rowerem lub pieszo. Często przed wyjazdem turyści pytają ile km liczy Wielka Pętla Bieszczadzka? Dokładnie trasa liczy 144 km, ale jeżeli zboczymy do Wołosatego, to wydłuży się o 11 km. Łącznie wyniesie więc 155 km, więc jest to dość pokaźna trasa.

Wielka Pętla Bieszczadzka tradycyjnie zaczyna się w Lesku i w nim kończy, ale można rozpocząć ją i skończyć w dowolnym punkcie na trasie. Turyści zmotoryzowani, którzy dysponują ograniczoną ilością czasu mogą pokonać Pętlę nawet w jeden dzień. Warto jednak trasę podzielić na kilka etapów z noclegami (nie ma z tym problemów) i odkryć prawdziwe uroki Bieszczad.

Wielka Pętla Bieszczadzka i trasa Google

Punkty widokowe na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej

Trasa bieszczadzka prowadzi przez Bieszczadzki Park Narodowy oraz cztery parki krajobrazowe, dzięki temu turyści mają możliwość poznać najpiękniejszą część Bieszczad. Podczas całej podróży można podziwiać przepiękne widoki na najpiękniejsze połoniny bieszczadzkie, Wetlińską, Caryńską, Tarnicę, Szeroki Wierch.

Najpiękniejsze widoki roztaczają się z punktu widokowego na Przełęczy Wyżna położonej na wysokości 872 m n.p.m. Widać stąd szeroką panoramę Bieszczad, piękną o każdej porze roku, ale zwłaszcza jesienią, kiedy połoniny zachwycają całą paletą barw.

Pokonując Wielką Pętlę Bieszczadzką warto zatrzymać się w kilku miejscowościach, by zapoznać się z najważniejszymi zabytkami wielokulturowej historii Bieszczad. Wśród nich znajdziemy urocze wiejskie kościółki, cerkwie, synagogi oraz żydowskie kirkuty (cmentarze). Do najciekawszych miejscowości należą:

– Lesko,
– Baligród,
– Cisna,
– Wetlina,
– Ustrzyki Górne,
– Lutowiska,
– Ustrzyki Dolne.

Z wielu tych miejscowości rozpoczynają się piesze szlaki turystyczne, które prowadzą w głąb Bieszczad. To doskonała okazja do obcowania z dziką przyrodą nieskażoną cywilizacją.

Zobacz także: Szlaki w Bieszczadach na 2021 rok: trasy dla początkujących i zaawansowanych turystów

Wielka Pętla Bieszczadzka: motocyklem, samochodem czy rowerem?

Istnieje możliwość przejechania Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej dowolnym środkiem transportu. Dla miłośników jednośladów istnieje możliwość przejazdu motocyklem, skuterem, bądź nawet rowerem. Dla każdej z tych opcji widoki będą niesamowite chociaż rowerzyści z pewnością zapamiętają tą trasę na długo. Najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie to podróż samochodem i wielu z turystów na pewno wybierze takie rozwiązanie.

wielka pętla bieszczadzka - motocyklem, rowerem, samochodem

Bieszczady poza piękną przyrodą oferują turystom dobrze przygotowaną bazę noclegową oraz lokalną kuchnię serwowaną w gospodach. Najsłynniejszą z nich jest Siekierezada w Cisnej.

Jedną z większych atrakcji jest przejażdżka Zabytkową Bieszczadzką Kolejką Leśną. Jej trasa przebiega przez tereny niedostępne dla turystów zmotoryzowanych.

Kto raz zagościł w Bieszczadach, będzie wracał do nich często, bo nigdzie nie znajdzie takiej ciszy i tak pięknych widoków. Świetnym miejscem do zatrzymania się w Bieszczadach może być nasz ośrodek – Willa Stasia, w którym znaleźć można zarówno pokoje, domki jak i ekskluzywne apartamenty z jacuzzi.

Sprawdź również: Co zjeść w Bieszczadach? Lista najpopularniejszych potraw w tym regionie!